Windows 98 виповнилося 20 років, як це було
Напевно, багато наших читачів зараз відчують себе старими: 20 років тому, 25 червня 1998 року, відбувся запуск графічної операційної системи Windows 98 (кодове ім'я Memphis, версія - 4.10.1998). Запуск Windows 98 став, мабуть, найбільшим на той момент в історії ОС: він супроводжувався гучною рекламною кампанією, ОС стала доступною відразу більш ніж в 40 країнах світу і надійшла у продаж більш ніж в 12 000 торгових точках США.
Microsoft тоді була зовсім іншою компанією, як і раніше керованою Біллом Гейтсом (Bill Gates). Ексцентричний Стів Балмер (Steve Ballmer) отримав пост виконавчого директора лише в 2000 році (втім, в 1998 році, всього через місяць після виходу нової ОС, він став президентом програмного гіганта).
Втім, сама по собі Windows 98 була принципово новою віхою в розвитку настільних ОС, як і раніше заснованою на MS-DOS 7.1 і являючись лише природним розвитком випущеної три роки тому платформи. Саме Windows 95 принесла ряд істотних змін, які зробили Windows стандартом на багато років: підтримку 32-бітних додатків, вбудований автозапуск з нуля (на відміну від необхідності ручного старту з DOS) і знайомий до наших днів, призначений для користувачів інтерфейс, в якому з'явилася легендарна кнопка «Пуск» і панель завдань.
Серед помітних змін можна відзначити поліпшену підтримку порту AGP, доопрацювання драйверів USB, можливість роботи з декількома моніторами і інтеграцію браузера Internet Explorer 4 в інтерфейс Провідника (по аналогії з Windows 95 OSR 2.5). Але в цілому мова йшла скоріше про великий пакет оновлень, про полірування і доведення до досконалості старої-доброї Windows 95, ніж про принципово нову ОС.
Проте, є ряд областей, в яких життя користувачів ПК стала помітно краще, і їх варто згадати на честь 20-річного ювілею. Перш за все, було багато виправлень помилок і внутрішніх проблем ОС, завдяки чому в цілому істотно покращилася стабільність і продуктивність платформи. Завдяки появі вбудованої підтримки USB почалася з'явився цілий новий клас периферійних пристроїв. Цей стандарт досі актуальний, хоч вже і в особі USB 3. Технічно пізні версії Windows 95 теж підтримували USB, але в Windows 98 це було суттєво доопрацьовано.
До речі, з USB пов'язаний і один з найбільш гучних провалів під час презентацій Microsoft. Білл Гейтс під час прямої трансляції по ТБ хотів показати переваги технології plug-and-play на прикладі підключення сканера до попередньої версії Windows 98. Але щось пішло зовсім не так ... У Windows 98 SE (велике оновлення 1999 року, версія 4.10.2222) підтримка USB була додатково поліпшена поряд з новими мережевими можливостями.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=er8g6D_PqvY
Наступною великою тенденцією, яку задала Windows 98 на роки вперед, стало зближення робочого столу з веб-інтерфейсом і інтеграція веб-сторінок в ряд елементів ОС (наприклад, гіперпосилання на довідку і підтримку, вбудовані в панель управління), одиночний клік по елементам, веб-сторінки для робочого столу, що в реальному часі оновлюють інформацію з Інтернету. IE 4 можна було поставити і на Windows 95, отримавши майже те ж саме, і тому інтеграція браузера Internet Explorer 4.0 в стандартний пакет нової ОС привела до хвилі звинувачень Microsoft у використанні монопольного становища.
Цікаво, що система Windows Update вперше з'явилася саме в Windows 98: користувач повідомлявся про важливі оновлення безпеки, нових драйверах, виправлення і інших додатках для ОС. Це була дуже проста система, що не примушувала користувачів оновлюватися, як в Windows 10.
Windows 98 також включала в себе ряд нових інструментів для обслуговування системи, включаючи утиліти для жорсткого диска на кшталт Disk Cleanup, який і зараз є частиною ОС і дозволяє позбуватися від тимчасових файлів і іншого непотрібного мотлоху. ОС давала користувачам можливість переводити жорсткий диск в файлову систему FAT32, додатково вивільняючи вільне місце.
Системні вимоги для Windows 98 включали процесор 486DX 66 МГц або вище, 16 Мбайт ОЗУ і, хоча б 195 Мбайт вільного дискового простору для установки. ОС підтримувала ПК з максимальним об'ємом ОЗУ не вище 512 Мбайт. На сучасних комп'ютерах запуск платформи можливий лише за допомогою віртуалізації.
Лебединою піснею цього сімейства ОС Microsoft стала ювілейна Windows Millennium Edition (Windows ME), як і раніше заснована на MS-DOS (вже 8.0, із заблокованим реальним режимом, та все ж) - вона вийшла 14 вересня 2000 року.
По-справжньому новою платформою була представлена трохи раніше Windows 2000, заснована на ядрі NT 5.0, що стала основою всіх наступних користувацьких ОС Microsoft, починаючи з Windows XP.